vineri, 21 martie 2014

LIVE-text. Liga a 3-a. Argeşul Piteşti - Fortuna Poiana Câmpina

ora 15.00, Piteşti, Complex "Nicolae Dobrin":
SCM Argeşul Piteşti - FC Fortuna Poiana Câmpina 0-2
min. 90+3 - finalul partidei, un joc câştigat de Fortuna, care a controlat disputa, mai ales după pauză, cu maximă eficienţă. Fortuna îşi ia revanşa după înfrângerea din tur, de pe teren propriu, şi rămâne neînvinsă în "era Stăncioiu".
min. 90+1 - Tameş, cartonaş roşu direct, după o intrare dură la Minciună
min. 90 - arbitrul Dumitru arată trei minute de prelungire
min. 85 - Zegheru, cartonaş galben
min. 84 - schimbare la Fortuna: Chipirliu este înlocuit de Moise
min. 79 - la Piteşti, pe terenul din Trivale este o singură echipă - Fortuna, care conduce autoritar ostilităţile, iar din tribune se aud primele vociferări la adresa antrenorului gazdelor, prahoveanul Valentin Sinescu!
min. 75 - David trimite din lovitură liberă peste poarta lui Zegheru
min. 74 - schimbare la Argeş: Albu este înlocuit de Drăgan
min. 73 - schimbare la Fortuna: V. Munteanu, uşor accidentat, este înlocuit de Antohi
min. 70 - V. Munteanu trimite din lovitură liberă de la marginea suprafeţei de pedeapsă, pe jos, puternic, dar respinge portarul în corner
min. 67 - Şandru şut bombă de la 25 metri, puţin alături
min. 66 - O. Ionescu, cartonaş galben
min. 65 - corner Marin, cap Damian alături de bară
min. 64 - Chipirliu nu găseşte cea mai bună pasă spre vârful de atac
min. 61 - Fortuna zburdă literalmente, Chipirliu ratând o pasă bună, iar în faza imediat următoare V. Munteanu negăsindu-şi nici un coechipier în faţa porţii adverse
min. 58 - V. Munteanu  a scăpat bine, cu doi fundaşi după el, şutează superb, dar Geantă scoate
min. 57 - 0-2, Cristescu, şut superb de la  25m uşor lateral stânga, peste portar, la colţul lung, cu o uşoară boltă
min. 55 - schimbare la Fortuna: Buhuşi este înlocuit de Năstase
min. 54 - corner pentru argeşeni, mingea trece prin faţa porţii şi se scurge pe lângă poarta lui Zegheru
min. 51 - schimbare la Argeş: Panait este înlocuit cu Nilă
min. 49 - vole Barbu puţin alături
min. 46: schimbare la Fortuna: Camara este înlocuit cu Jugaru
pauză: o primă repriză destul de modestă faţă de aşteptările unui derby. Fortuna a părut că cedează deliberat iniţiativa gazdelor, care au dominat teritorial, dar fără mari ocazii de gol, elevii lui Stăncioiu punctând în urma unei faze fixe, cu 3 minute înainte de intrarea la cabine.
min. 45+1 - finalul primei reprize
min. 45 - arbitrul Robert Dumitru arată un minut de prelungire
min. 42 - 0-1, Chipirliu a reluat cu capul de la 14 metri, în stânga portarului, centrarea din lovitură liberă de pe partea stângă a lui Minciună
min. 30 - Albu a scăpat spre poartă într-o situaţie foarte bună, dar a fost excelent deposedat de Şandru in extremis
min. 27 - Buhuşi, cartonaş galben
min. 22 - după lovitura de colţ, Camara reia cu capul, respinge portarul, iar Marin reia din 2 metri peste poartă, cea mai mare ocazie de până în acest moment a jocului
min. 21 - Buhuşi şutează la colţul lung, respinge Geantă în corner,
min. 15 - corner Minciună, deviere Marin, Camara trece pe lângă minge; prima ocazie importantă a Fortunei
min. 14 - Dulcea execută în "zid" o lovitură liberă din poziţie bună, de la marginea suprafeţei  de pedeapsă
min. 13 - V. Munteanu, cartonaş galben
min. 10 - şut Dulcea de la 14 metri, reflex senzaţional al lui Zegheru
min. 8 - joc de tatonare, ambele echipe par să se studieze reciproc
min. 3 - Dulcea şutează bine din lovitură liberă, Zegheru respinge greu, în lateral
min. 1 - a început meciul
ora 14.59 - cam 300 de spectatori s-au adunat în tribunele arenei piteştene
ora 14.40 - vreme frumoasă, teren bun, lume foarte puţină la meci, galeria Fortunei (20 persoane) a sosit la teren şi s-a instalat în sectorul special rezervat. Stăncioiu are la dispoziţie cel mai bun "11", reuşindu-se recuperarea lui Buhuşi şi Marin.
Argeşul: Geantă - Dăruială, O. Ionescu, Al. Cristea, Avramescu - David, Mitra, Tameş, Albu - Panait, Dulcea (cpt). Rezerve: Vlăsceanu - Baicu, Miulescu, B. Stancu, M. Stancu, Drăgan, Nilă. Antrenor: Valentin Sinescu.
Fortuna: Zegheru - Cristescu, M. Marin (cpt), Şandru, Damian - Minciună, Barbu - V. Munteanu, Buhuşi, Chipirliu - Camara. Rezerve: Manyur - I. Stan, Jugaru, Antohi, Năstase, Ungureanu, Moise. Antrenor: Florin Stăncioiu.
Arbitri: Robert Dumitru (Braşov) - Peter Joszef (Sf. Gheorghe), Dan Ilieş (Braşov)
Observator de arbitri: Ion Dumitrică (Craiova)
Observator de joc: Iordan Angelescu (Bucureşti)